Betlejemskie Światło Pokoju

opublikowane: 1 gru 2015, 10:05 przez Krzysiek Serek   [ zaktualizowane 3 lip 2018, 04:47 przez Julka Stoszewska ]

Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus.

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 28-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju,
w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło
z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

Źródło: http://swiatlo.zhp.pl/idea/

13 grudnia 2015 r. reprezentacja Hufca ZHP Końskie wyrusza do Kielc po odbiór Betlejemskiego Światła Pokoju, które już następnego dna może zapłonąć w Waszych domach. Wystarczy tylko przyjść do Domu Harcerza w Końskich ze zniczem lub świeczką. Zachęcamy do przekazania tego Światła dalej - Waszym bliskim, przyjaciołom, instytucjom pełniącym ważną rolę w Waszych miejscowościach.

Z harcerskim pozdrowieniem
Czuwaj!