Sto lat harcerstwa

opublikowane: 2 gru 2015, 01:38 przez Marek Jedynak
Nakładem Instytutu Pamięci Narodowej ukazała się właśnie książka prof. Marka Wierzbickiego i Wojciecha Hausnera Sto lat harcerstwa. Książka dostępna także w formatach pdf, epub i mobi, ale o tym za chwilę.

Autorzy książki - historycy i harcerze - w przystępnej formie opisali dzieje ruchu harcerskiego na ziemiach polskich. W jego działalność angażowały się kolejne pokolenia młodych Polaków. Wychowanie harcerskie sprzyjało kształtowaniu poczucia odpowiedzialności, umiejętności współpracy oraz gotowości do bezinteresownej służby ludziom. W XX w. przed harcerkami i harcerzami stawały niezwykle trudne wyzwania – nieraz bezgranicznego poświęcenia, czasem zaś żmudnej, codziennej pracy. Skautki i skauci zawsze byli (i są) gotowi i na jedno, i na drugie. Publikacja ukazuje różnorodność harcerstwa, które ani przed II wojną światową, ani w jej czasie, ani w okresie powojennym nie było ruchem jednorodnym. Istnienie różnych nurtów nie przeszkadza jednak w odnajdowaniu wspólnych wartości skautingu.

Książkę można nabyć w tradycyjnej wersji papierowej. Dla szerszego upowszechnienia zawartych w niej treści, IPN udostępnił pracę również w wersji cyfrowej. W formacie pdf opracowanie dostępne jest na naszej stronie. W pozostałych formatach można ją pobrać ze strony www.pamiec.pl. Polecamy serdecznie!

Ċ
Marek Jedynak,