Harcerski Rajd Szlakami Walk Partyzanckich

Harcerski Rajd Szlakami Walk Partyzanckich to najważniejsza impreza turystyczna organizowana przez Hufiec ZHP w Końskich. Zaraz po Harcerskim Rajdzie Świętokrzyskim (organizowanym przez Hufiec ZHP w Starachowicach) jest to drugi najstarszy rajd harcerski i jedna z najstarszych cyklicznych imprez turystycznych w Polsce!

Swoje początki Rajd miał po reaktywacji ZHP w 1956 r. Ówcześni instruktorzy Hufca ZHP w Końskich, na czele m.in. z komendantem hufca hm. Alfredem Wiktorowskim i jego zastępcą hm. Michałem Fornalem, zorganizowali pierwsze imprezy mające na celu promowanie turystyki wśród koneckiej młodzieży. Wówczas był to jeszcze rajd kolarski. Dopiero z biegiem lat przekształcił się w rajd pieszy.

Corocznie harcerze (mile widziana jest również niezrzeszona w ZHP młodzież szkolna) na szlaku rywalizują o nagrody i realizują działania o charakterze turystyczno-krajoznawczym, proobronnym, ale także sprawdzające wiedzę młodych ludzi z zakresu historii lub nowoczesnych technologii. Stawiane przed uczestnikami zadania mają na celu zgranie drużyn, naukę współdziałania w niekiedy trudnych warunkach atmosferycznych i wykształcenie umiejętności przywódczych i liderskich już u najmłodszych.

Regulamin rajdu

opublikowane: 7 wrz 2015, 06:12 przez Piotr Rodzoch   [ zaktualizowane 16 paź 2015, 02:19 przez Marek Jedynak ]

Druhny i Druhowie, zapraszamy serdecznie na LVI Harcerski Rajd Szlakami Walk Partyzanckich. To jeden z najstarszych rajdów harcerskich organizowanych w Polsce. Szczegółowy regulamin do pobrania pod postem.

W tym roku trasy rajdowe przebiegać będą po zachodnich zakątkach Ziemi Koneckiej. W 1944 r. w trakcie operacji "Burza" na tych terenach operował m.in. 25 pułk piechoty Armii Krajowej. Lasami, którymi będziecie wędrować, szli partyzanci z 7 Dywizji Piechoty Armii Krajowej na pomoc walczącej Warszawie w sierpniu 1944 r. To tak na zachętę. Być może wiedza historyczna przyda się na szlaku... :)

Termin rajdu

opublikowane: 27 sie 2015, 12:53 przez Marek Jedynak   [ zaktualizowane 27 sie 2015, 12:53 ]

Po dzisiejszym posiedzeniu Komendy Hufca możemy już potwierdzić, że LVI Harcerski Rajd Szlakami Walk Partyzanckich odbędzie się w dniach 25-27 września 2015 r., bez względu na warunki atmosferyczne. Pozostałe informacje będą pojawiały się na stronie Hufca Końskie w ciągu najbliższych dni.